Mieszkania zamożnych mieszczan, niemiecki konsulat, szkoła muzyczna, wydziały fizyki, matematyki i archeologii, a także gabinety lekarskie i stomatologiczne, oddział banku, stolarnia i mały bufet – to wszystko na przestrzeni ponad 100 lat funkcjonowało w murach secesyjnej kamienicy przy ulicy Zwierzynieckiej 20. Od lutego 2020 roku w przestrzeni FutureLabs Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), mieszczącego się właśnie w tej kamienicy, realizowany jest projekt „Ulica wspomnień – Z20”.
Chcemy odszukać, spisać, zeskanować i przywrócić blask wspomnieniom związanym z funkcjonowaniem tego budynku w przestrzeni miejskiej. Już udało nam się dotrzeć do bohaterów, którzy opowiedzieli nam fascynujące historie, m.in. o tym, jak w tym murach uczyła się niezapomniana piosenkarka – Anna Jantar, jak z balkonu na pierwszym piętrze pozdrawiano przejeżdżającego ulicami Poznania szacha Iranu, jak montowano na szczycie budynku jeden z pierwszych neonów w mieście. Mamy też archiwalne spisy lokatorów tego budynku z lat 30-tych ubiegłego wieku, plany i mapy niemieckich władz, które chciały tę kamienicę wyburzyć. W naszym archiwum zgromadziliśmy także sporo zdjęć. Z pewnością jest jednak jeszcze wiele historii, które kryją te mury i do których jeszcze nie dotarliśmy.
Dlatego osoby, które chcą podzielić się wspomnieniami na temat budynku, uczyły się w nim, pracowały, leczyły lub wiedzą o nim coś jeszcze, mają unikatowe zdjęcia, a może filmy -zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: (61) 858-50-54. Wspomnienia, które docelowo chcemy wydać w formie albumu, można przesyłać również na adres magdabar@man.poznan.pl.
Partnerem projektu jest Wydawnictwo Miejskie Posnania, a w akcję zaangażowani są również wolontariusze z „Marcinka” oraz „Dwójki”.