INDUSTRY

Edukacyjne Ramię Robotyczne

ozdobnikmdpi 2

Prezentujemy edukacyjne ramię robotyczne, wydrukowane na drukarkach 3D w laboratoriach FutureLabs. Dzięki otwartej licencji każdy je skopiować dla siebie!

Jednym z problemów katalońskiego Departamentu Edukacji była wysoka cena wyposażenia, niezbędnego studentom robotyki. Robotyczne ramię o otwartym kodzie źródłowym, łatwe w obsłudze i tanie w produkcji, mogłoby obsłużyć kilka ścieżek edukacyjnych: projektowanie, automatyka, programowanie przemysłowe. Tak powstało BCN3D Moveo, zaprojektowane i wykonane we współpracy z partnerami społecznymi i komercyjnymi. Future Labs, dzięki otwartej licencji, wykonało w swoich laboratoriach pierwszy egzemplarz w Polsce.

Jako projekt edukacyjny, finansowany z funduszy publicznych, BCN3D Moveo nigdy nie będzie skomercjalizowany Pliki BCN3D Moveo będą dostępne dla każdego. Dzięki platformie Github, stronie na której użytkownicy z całego świata dzielą się swoimi projektami, każdy będzie mógł uzyskać wszystkie niezbędne informacje, aby złożyć swój własny BCN3D Moveo w domu.

Tak więc, wśród dostępnych publicznie plików znajduje się „lista materiałów” (BOM), która wyszczególnia wszystkie komponenty potrzebne do złożenia ramienia, jak również projekty CAD, tak aby każdy mógł zmodyfikować projekt BCN3D Moveo według własnych upodobań. W tym samym miejscu użytkownicy Githuba będą mogli znaleźć pliki STL do wydrukowania struktury ramienia oraz instrukcję montażu dostępną w języku hiszpańskim i angielskim.

Aby zwiększyć dostępność konstrukcji dla polskich użytkowników, FutureLabs będzie stopniowo tłumaczyć dokumentację na polski, zamieszczając ja w repozytorium online (patrz linki poniżej).

Egzemplarz pokazowy można oglądać przy okazji wirtualnych spacerów po siedzibie FutureLabs. Po złagodzeniu restrykcji sanitarnych planujemy także spotkania na miejscu, dla osób zainteresowanych tematem robotyki edukacyjnej.

 

Link do dokumentacji technicznej.

Uczestnicy projektu

ozdobnikmdpi 2

FutureLabs, partnerzy społeczni

widzew

autor artykułu

Piotr Skulski
Czas realizacji projektu:
I.2020 - XII.2021
Lider projektu: Piotr Skulski