Mieszkania zamożnych mieszczan, niemiecki konsulat, szkoła muzyczna, wydziały fizyki, matematyki i archeologii, a także gabinety lekarskie i stomatologiczne, oddział banku, stolarnia i mały bufet – to wszystko na przestrzeni ponad 100 lat funkcjonowało w murach secesyjnej kamienicy przy ulicy Zwierzynieckiej 20. Od lutego 2020 roku w przestrzeni FutureLabs Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), mieszczącego się właśnie w tej kamienicy, realizowany jest projekt „Ulica wspomnień – Z20”.
Chcemy odszukać, spisać, zeskanować i przywrócić blask wspomnieniom związanym z funkcjonowaniem tego budynku w przestrzeni miejskiej. Już udało nam się dotrzeć do bohaterów, którzy opowiedzieli nam fascynujące historie, m.in. o tym, jak w tym murach uczyła się niezapomniana piosenkarka – Anna Jantar, jak z balkonu na pierwszym piętrze pozdrawiano przejeżdżającego ulicami Poznania szacha Iranu, jak montowano na szczycie budynku jeden z pierwszych neonów w mieście. Mamy też archiwalne spisy lokatorów tego budynku z lat 30-tych ubiegłego wieku, plany i mapy niemieckich władz, które chciały tę kamienicę wyburzyć. W naszym archiwum zgromadziliśmy także sporo zdjęć. Z pewnością jest jednak jeszcze wiele historii, które kryją te mury i do których jeszcze nie dotarliśmy.
Dlatego osoby, które chcą podzielić się wspomnieniami na temat budynku, uczyły się w nim, pracowały, leczyły lub wiedzą o nim coś jeszcze, mają unikatowe zdjęcia, a może filmy -zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: (61) 858-50-54. Wspomnienia, które docelowo chcemy wydać w formie albumu, można przesyłać również na adres magdabar@man.poznan.pl.
Partnerem projektu jest Wydawnictwo Miejskie Posnania, a w akcję zaangażowani są również wolontariusze z „Marcinka” oraz „Dwójki”.
Zwierzyniecka 20 nie będzie miała przed nami tajemnic! Odkryjemy wszystkie zakurzone historie, dotrzemy do najstarszych świadków i znajdziemy nadszarpnięte zębem czasu zdjęcia i dokumenty. A wszystko to wspólnie z mieszkańcami Jeżyc, seniorami i młodzieżą, która wesprze nas w tych działaniach!
Projekt społeczny “Ulica wspomnień – Z 20” realizowany jest w Poznaniu w okresie od lutego 2020 do października 2022 roku. Efektem końcowym projektu będzie: wydanie albumu przygotowanego z zebranych zdjęć, relacji, ulotka z najważniejszymi informacjami o Z20, a także “Piknik wspomnień” dla mieszkańców i konferencja sumująca akcję dla uczniów jeżyckich szkół połączona z wykładem na temat secesji. Mamy w zanadrzu jeszcze kilka niespodzianek, których na razie nie będziemy zdradzać!
Po wyprowadzce miłośników muzyki budynek zajęli wykładowcy i studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Mieścił się tu również Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Przez lata naukowcy dzielili korytarze z przychodnią uniwersytecką. – Baliśmy się wychodzić na balkony, bo były w złym stanie i obawialiśmy się, że mogą się zarwać. Ale pracował nam się tu bardzo dobrze – opowiada prof. Michał Kobusiewicz, światowej sławy archeolog, były, wieloletni szef Instytutu.
W latach 50, 60 i na początku 70-tych swoją siedzibę miała tu Państwowa Podstawa Szkoła Muzyczna im. Henryka Wieniawskiego. – W każdej sali było pianino, a w auli fortepian. Instrumenty trzeba było wnosić po schodach, bo nie było wtedy windy w budynku. – wspomina Krystyna Saturnowa, wicedyrektor placówki, nauczycielka fortepianu, która doskonale pamięta nazwiska uczniów. Jej uczennicą była m.in. Anna Jantar, znana piosenkarka, która zginęła tragicznie w 1980 roku. W murach tej szkoły uczył się także Zbigniew Górny, muzyk i kompozytor, najsłynniejszy dyrygent Gali Piosenki Biesiadnej!